Šiandien visi mes žurnalistai

Pamintijimai iš tos pačios knygos “Mano virtualieji aš“.

“Vertikaliose korporacinėse biurokratijose dirbantys tradiciniai žurnalistai jaučia grėsmę iš pilietinės žurnalistikos judėjimo horizontalios, tinklinės dinamikos. Jie vertina pilietinę žurnalistiką kaip mėgėjų bandymą uzurpuoti jų profesinę monopoliją ir statuso privilegijas, kurias ji suteikia. Žurnalistai teigia, kad, būdami išsilavinę ir kvalifikuoti, jie turi profesinį mandatą“.

Apsidairom: redakcijose sėdi įvairi publika: pedagogai, filologai… Žmonės, tiesiog sugebantys gerai rašyti, dirbti šį darbą. Ir vis dėlto dauguma jų jaučia grėsmę iš “mėgėjų“.

Pietų Afrikos žurnalistikos profesorius Vincentas Maheris sako: “Tiesą sakant, pilietinės žurnalistikos niekada nebuvo“. Esą tik profesionalūs žurnalistai dirba remdamiesi trimis E – etika, ekonomika ir epistemologija. Mėgėjai yra savamoksliai, nesusaistyti etikos kodekso, lengvai priklausomi nuo ekonominio spaudimo (besivaikydami reklamos savo tinklaraščiams, daro tai, ko sau neleistų didelėje organizacijoje dirbantis profesionalas), nesidomi tiesa, o tik savo nuomone.

Ir čia pat paneigimai.
Tradicinė žurnalistika nuo pat savo atsiradimo yra persekiojama etikos skandalų. Korupcija, plagiatas, klastojimas – visa tai pasireiškia, nepaisant profesionalumo ir etikos kodeksų.
Prielaida, kad pilietiniai žurnalistai lengviau pasiduoda įtakai nei didžioji žurnalistika, apibūdinama kaip veidmainiška. Kompanijos perka dienraščius, šiandien ne už vienos redakcijos stovi kažkieno kapitalas. Nepaperkamieji kche.
Epistemologinis klausimas apie žurnalistikos “tiesos“ ieškojimą skatina debatus. “Objektyvios tiesos“ reikalavimas iš tikrųjų yra istoriškai nesena pretenzija. Maža to, tai yra kultūros prasme specifinis Jungtinių Valstijų ir Kanados žurnalistikos bruožas. Britanijoje žurnalistika niekada nereiškė pretenzijų į “objektyvumą“. Jungtinėje Karalystėje žurnalistika netgi nelaikoma profesija, tik neseniai atsirado žurnalistų mokyklos.

“Žurnalistika pagal jokį formalų apibrėžimą nėra profesija“.
Žurnalistai patys sau prisiskyrė profesionalų statuso požymius. Ypač JAV profesinės pretenzijos sustiprėjo po Votergeito skandalo, kai “Washington Post“ nuvertė prezidentą Richardą Nixoną. Po šio skandalo padidėjo norinčių stoti į žurnalistų mokyklas skaičius. Staiga žurnalistika tapo ketvirtąja valdžia, bet kuo ji nebuvo – ir vis dar nėra – tai profesija.

Statuso įtampa tarp profesionalios ir pilietinės žurnalistikos turi mažai ką bendro su etika, ekonomika ar epistemologija. Tikroji problema yra galia. Internetas difunduoja galią iš biurokratiškai organizuotų žurnalistikos formų. Galia slenkasi prie spontaniškai organizuotų žurnalistų, kurie gali rengti naujienas ir platinti jas be jokių priėmimo kliūčių.

Kalbama apie interneto žiniasklaidą, kuri turi būti kokybiška, perimanti tradicinės žiniasklaidos privalumus. Tačiau pamirštami naujienų portalai (profesionalai) ir paprasčiausi tinklaraščiai (mėgėjai). Knyga išleista 2008 m., o rašoma taip, tarsi interneto žurnalistika būtų naujiena. Ir vis dėlto, profesionalų ir mėgėjų problema išlieka ta pati – varžymasis dėl galios.

“Šios kovos dėl statuso ir galios nenurims, kol dienos šviesos neišvys paskutinio laikraščio paskutinis tiražas. Jeigu eisite lažybų, galbūt norėsite pasiremti 2008 metų pavasarį publikuotu “New Yorker“ straipsniu, prognozuojančiu, kad pasaulyje paskutinis atspausdintas laikraštis nukris prie kažieno durų slenksčio 2043 metais“.

Ir taip aišku, svarbu ne forma, o turinys. Jei kada popieriniai leidiniai išnyks, žurnalistika niekur nedings. Net jeigu tai nėra profesija, ką aš pati mėgstu kartoti 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s