Nepatogus kinas

Vakar atsibudau, kad jau vyksta festivalis Nepatogus kinas. Panagrinėjau programą ir vakar OZO Multikino pažiūrėjome du filmus apie moterų problemas.

Meilės nusikaltimai Kabule

Afganistane Kabulo moterų kalėjime iš pažiūros verda paprastas ir šeimyniškas, it eiliniuose nakvynės namuose, gyvenimas. Ir jei ne kelios durys su masyviomis spynomis ar vieliniu tinklu aptvertas kiemas, nepagalvotum, kad tai yra kalėjimas. Kokie nusikaltimai Afganistane? Vienos moterys kali už vagystes, žmogžudystes ar bandymus susiprogdinti, kitos – už tokius paprastus dalykus, kaip pabėgimas iš namų, įsimylėjimas, lytiniai santykiai iki vedybų ir pan. Apie pastaruosius “nusikaltimus“ ir sukasi visas filmas.

Vat žiūri ir supranti, kad tai yra visai kita kultūra, kitos taisyklės ir tradicijos, bet vis tiek vietomis “pastringa vidinis hard’as“. Kas stebina, tai moterų drąsa, jų mąstymas ir suvokimas, kad išties jų padaryti “nusikaltimai“ neturėtų užtraukti bausmę – jos nesijaučia kaltos, bet jas kaltina visuomenė.

Įdomu buvo klausytis (nes ten neleido filmuoti) vestuvių ceremonijos šeimos teisme, kai nuotakos paklausia, kokios sumos ji norėtų skyrybų atveju. Filmo veikėja užsiprašė “neracionalios“ 30 k USD sumos: “Taip aš būsiu garantuota, kad vyras manęs nepaliks“.

 

Antras pažiūrėtas filmas – Nešiotoja

Ir vėl kita kultūra, ir vėl skaudžios problemos… Jauna moteris išteka už vyro, kuris jau turi žmoną. Netrukus šeimoje atsiranda ir trečia žmona. Vaikų būrys, kiemo dulkės, baubiantys galvijai – tokia ta kasdienybė. Rodos, jau problemų pakanka, bet Zambijos kaime vis daugiau žmonių užsikrėčia AIDS. Šioji šeima neišvengia pavojingo viruso, pirmoji žmona miršta, likusios taip pat serga, belieka vienintelis tikslas – kad dar tik žmonų įsčiose besivystantys kūdikiai gimtų sveiki ir neužsikrėstų šia liga.

Labai rami ir graudi istorija. Stebina, kaip tenykščiai žmonės kalbasi – atrodo, kad ginčijasi, o kalba ramiu balsu. Kaip susitaiko su esama padėtimi ir tiesiog daro tai, ką ir reikia daryti. Stiprus filmas.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s