Make love, not war

Apsilankėme šiandien Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo ir transporto Vilniaus skyriuje. Čia prie Olandų žiedo, tokia kukli iškaba “Kviečiame apsilankyti…“ Pabandėme.

Man šitas aparatukas ant ratų – tarsi esminis muziejaus simbolis: mažas, paprastas, bet vis tiek reikalingas. Tai ir kariuomenė mūsų tokia.

Beveik visa ekspozicija liūdnai stovi lauke ir tyliai rūdyja po lietum ir sniegu. Keliolika mašinų suvarytos po stogu. “Eksponatų negalima liesti“, tačiau kone visi lankytojai lenda, kabarojasi į karinius Zil’us, Maz’us, tanketes ir šarvuočius. Piktų sargų čia nėra, ar jų tiesiog nesimato.

Buvo įdomu, bet trūko cinkelio. Viskas padaryta pigiai ir ūkiškai – nu, pastatėm, nu atspausdinome techninę specifikaciją, nu palikome po stogu senobinius stendus, kuriuose spindi muziejininkių kaligrafijos pavyzdžiai (mane stebina ranka užrašyti eksponatų užrašai esant šiuolaikinėms galimybėms), nu ir OK, ko dar reikia? O reiktų. Sprendžiant pagal sutiktus lankytojus, muziejus traukia šeimas su mažaisiais smalsučiais bei jaunimą. Apsilankymas muziejuje kainuoja vos 4 Lt suaugusiems, tačiau tereiktų šiek tiek paplušėti ties eksponatų įdomesniu aprašymu ir kainą būtų galima drąsiai kelti kad ir iki 8-10 Lt, ir lankytojai vis tiek noriai eitų.

Ką siūlau? Kam įdomu, kad šitas Volvo ar Dodge buvo gaminamas ten, turėjo tokius ir anokius parametrus – dzin. Dėkite suasmenintus užrašus: štai su tokiu Zil’u mūsų kariuomenė vežė kareivius į karinį objektą, šita lauko virtuvėlė galėjo pamaitinti x kareivių, o tankas suryja n degalų. Die kaip norisi skanių faktų… Važiavo, pervažiavo, buvo apvirtęs, užmušė, girtas karininkas iškrito… Bet ne – čia kariuomenė, kaip bažnyčia – viskas gražu, dora ir… nuobodu.

Nu pasakykit, kam buvo reikalingas traktorius, a?

Gal visa tai papasakoja ekskursijų vadovas…. Bet jis reikalingas tik didelėms grupėms, o pavieniai lankytojai lieka nežinioj, tai kam tos gumos ant tanko šonų ir kur ekspozicijoje pažadėti motociklai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s